Hundens hemligheter : om vanliga men oförklarliga beteenden

Hundens hemligheter : om vanliga men oförklarliga beteenden

BOK (Inbunden)
  • Natur & Kultur Allmänlitteratur
  • 2023-01-13
  • Svenska
Lektörsomdöme

Varför äter hunden gräs och bajs? Varför rullar den sig i det som är illaluktande? Och varför kissar...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

... underhållande om hundens oförklarliga beteenden. Linda Prieditis underbara studioporträtt av olika hundar är som en egen vacker bok i boken.

Dagens Nyheter

Per Jensen har skrivit en mycket intressant och viktig bok som vänder sig till en bred läsekrets. […] Här finns en imponerande respekt för arten och en uppmaning till människan att förstå hunden. Betyg 5 av 5.

BTJ

Har du undrat varför hundar gärna äter märkliga saker, som gräs eller bajs? Eller varför de rullar sig i stinkande högar och lägger så mycket tid på att leka och sova? På ett lättläst och pedagogiskt sätt tar Per Jensen upp dessa och en rad andra hittills obesvarade gåtor och presenterar, med humor och en stor kärlek till hundar, hur vetenskapen försökt lösa dem. Författaren tar oss med på en vindlande resa på jakt efter nycklarna till hundens vanliga men svårförklarade beteenden. Även om boken inte ger alla svar får du nya och oväntade insikter om hundars märkliga vanor utifrån den allra senaste forskningen. Dessutom möter vi en rad historiska hundar som varit livsavgörande för enskilda människor och ibland hela mänskligheten. Vi träffar allt från den lilla hund som begravdes tillsammans med sin ägare för 12 000 år sedan till Atlas, som räddade sin matte från att bli överkörd av en framrusande snöplog.

Per Jensen är professor i etologi, läran om djurs beteende. Han har skrivit flera böcker om hundar, till exempel Hundens språk och tankar, Den missförstådda hunden och Att Leva med hund. Per har forskat på hundars och andra djurs beteende i mer än 40 år och har lika lång erfarenhet av att själv leva med hund. Han är en uppskattad föreläsare och ofta anlitad av media när det handlar om djur och vetenskap.

..................................

Spännande och rolig läsning!

Hemmets Journal

Fotograf: Prieditis, Linda
Upplaga: 1
Vikt: 0.592 kg
Höjd: 226 mm
Bredd: 164 mm
Djup: 20 mm
Omfång: 191 sidor : illustrationer ; 23 cm
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 290:- Ditt pris: 290:-
st
Katalogiserad av BTJ