Selma Lagerlöfs Gösta Berlings färger

Selma Lagerlöfs Gösta Berlings färger

BOK (Bok i kartong)
  • Rámus Förlag
  • 2014-08-06
  • Svenska
Lektörsomdöme

Pekbok. Pekboken Selma Lagerlöfs Gösta Berlings färger är tänkt som en tolkning av den klassiska rom...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Nu introducerar Rámus serien En klassiker för de allra minsta. I pedagogiskt och tillgängligt pekboksformat presenteras här våra mest älskade klassiker från den svenska litteraturen, en upplevelse för barn i alla åldrar att dela. Gösta Berlings färger är omarbetad för de allra minsta läsarna utifrån Selma Lagerlöfs klassiker.
Anna Jonsson svarar för de fängslande illustrationerna som tar oss genom historien med fokus på tio olika färger och Thomas Andersson och Per Bergström för omarbetningarna till denna pekbok som är underhållande för läsare i alla åldrar.

Pekboken har ett lite större format än det vanliga pekboksformatet, 175x175mm, och trycks på en kartong som är godkänd av EU standard (2009/48/EG) för barn yngre än 36 månader.
Namn: Jonsson, Anna&Andersson, Thomas&Bergström, Per
Serie: En klassiker för de allra minsta
Illustratör: Jonsson, Anna
Upplaga: 1
Vikt: 0.26 kg
Höjd: 179 mm
Bredd: 179 mm
Djup: 16 mm
Omfång: 20 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 116:- Ditt pris: 116:-
st
Katalogiserad av BTJ