Awlad sikkat al-hadid

Awlad sikkat al-hadid

BOK (Inbunden)
  • Bokförlaget Dar Al-Muna
  • 2010-01-01
  • Arabiska
Lektörsomdöme

Denna mer än sjuttiofem år gamla berättelse, står sig mycket bra vid jämförelse med de flesta nyutko...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Klassikern Järnvägsbarnen på arabiska

När Roberta, Peter och Phyllis pappa förs bort anklagad för spioneri måste de och deras mamma flytta in i en liten stuga nära järnvägen. Deras nya liv är fattigt och svårt men har också ljuspunkter, som att lära känna stationsvärden Perks och upptäcka allt spännande på tågstationen. De är där så ofta att de börjar lära känna tågresenärerna, bland annat en gammal snäll man som kanske kan hjälpa deras pappa.

Denna charmiga brittiska barnboksklassiker från 1905 har filmatiserats flera gånger, blivit radioteater och ett antal teateruppsättningar.

EDITH NESBIT [1858-1924] var en engelsk författare och poet, mest känd för sina barn- och ungdomsböcker. Hon moderniserade barnboksgenren genom att introducera allvarliga teman som tidigare ansetts mer passande för vuxna och har inspirerat många senare författare, bland dem C. S. Lewis och J. K. Rowling.

Upplaga: Arabic ed.
Vikt: 0.326 kg
Höjd: 215 mm
Bredd: 141 mm
Djup: 18 mm
Omfång: 194 s.
Övrig information: Med annotation
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 355:- Ditt pris: 355:-
st
Katalogiserad av BTJ