Egon oroar sig : en bok om tvång
- Kikkuli Förlag AB
- 2021-05-15
- Svenska
Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:
https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)
Egons kompis Viggo tror att det är en lek. Det är det inte för Egon. Lekar ska vara roliga. Något man vill göra. Egon kämpar för att bestämma över tvånget. Hur kommer det att gå för Egon?
Elin Olaisson, OCD-föreningen har varit delaktig genom att ge respons och bidra med sina erfarenheter om tvång. Hon har skrivit en faktatext om OCD i boken.
”När man har OCD får man återkommande obehagliga tankar om hemska saker som kan hända, eller får en stark känsla av att något är fel. Det kallas för tvångstankar. För att lugna sig och dämpa oron utför man tvångshandlingar, som kan vara både saker man gör eller saker man tänker. Egon harklar sig och rör vid skyltar, medan andra exempelvis kontrollerar eller upprepar saker flera gånger för att vara säkra på att inget blir fel eller undviker situationer där de vet att tvångstankarna ofta dyker upp.”
| Serie: | Barnboksserien om psykisk ohälsa. Läsordning: 3 |
| Illustratör: | Stahre, Carina |
| Upplaga: | 1 |
| Vikt: | 0.293 kg |
| Höjd: | 220 mm |
| Bredd: | 220 mm |
| Djup: | 8 mm |
| Omfång: | 36 s. |