Det är jag som är trollet

Det är jag som är trollet

BOK (Halvklotband)
  • Bonnier Carlsen
  • 2021-05-27
  • Svenska
Lektörsomdöme

Bilderbok. Jenny Bergman har tidigare skrivit bilderboken Hej alla monster! (2019) med en liknande f...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Jag minns mitt gamla liv ibland

Vad gjorde jag egentligen?

Cyklade, åt godis, byggde lego.

Jag gillar andra saker nu:

Springa naken och skrika

som en gris i skogen.

Glida långsamt ner i gyttjan

slurpa i mig några grodor

när jag ändå ligger där i geggamojan.

En flicka på väg till förskolan blir plötsligt förvandlad till ett stort troll. Vips, så är föräldrarna bortskrämda, förskolekompisarna uppkäkade och det före detta barnet får bosätta sig i skogen. Där får man göra precis vad man vill.

Men en dag kommer trollkarlen och frågar om trollet vill bli flicka igen.

Vill hon det?

Jenny Bergman, regissör, producent och författare möter konstnären och animatören Lotta Geffenblad (Astons stenar, Prick och Fläck) i upprorisk text och flödande akvareller. Det är mest roligt, men lite sorgset också, om att vara liten men samtidigt väldigt stor.

"Med poetisk text och humoristiska illustrationer sätter Jenny Bergman och Lotta Geffenblad fingret på barnets frihetslängtan." - Shora Esmailian, Helsingborgs Dagblad

Illustratör: Geffenblad, Lotta
Vikt: 0.378 kg
Höjd: 288 mm
Bredd: 222 mm
Djup: 9 mm
Omfång: 40 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 203:- Ditt pris: 203:-
st
Katalogiserad av BTJ