Emil i Lönneberga

Emil i Lönneberga

BOK (Inbunden)
  • Rabén & Sjögren
  • 2021-05-28
  • Svenska
Lektörsomdöme

Emil i Lönneberga är en av de skojigaste böcker Astrid Lindgren skrivit. Emil, den lille änglalike f...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Emil i Lönneberga hette en pojke som bodde i Lönneberga. Han hade runda, blå ögon, ett runt ansikte och ljust, ulligt hår. Alltihop såg snällt ut på något sätt, så man kunde tro att Emil var en riktig liten ängel. Men det skulle man bara inte inbilla sig. Fem år var han, vild och envis och stark som en liten oxe, och han gjorde hyss nästan varje dag.

Alla hans hyss får du inte höra om, men här kan du läsa om när Emil fastnade med huvudet i soppskålen och nästan inte kom loss, om när han hissade upp lilla Ida i flaggstången så att hon kunde se ända till Mariannelund, och hur han levde loppan i Hultsfred.

Nu kommer Astrid Lindgrens älskade klassiker om Emil i ny, fyrfärgsutgåva. Björn Bergs illustrationer är restaurerade och färglagda.

Läs också Nya hyss av Emil i Lönneberga och Än lever Emil i Lönneberga.

Illustratör: Berg, Björn
Upplaga: Ny upplaga
Vikt: 0.324 kg
Höjd: 215 mm
Bredd: 160 mm
Djup: 15 mm
Omfång: 95 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 218:- Ditt pris: 218:-
st
Katalogiserad av BTJ