Jag var länge död

Jag var länge död

BOK (Inbunden)
  • Albert Bonniers Förlag
  • 2026-10-29
  • Svenska
I BTJ-häftet Lektörsomdöme

Karl Ove Knausgård (f. 1968) är hyllad, norsk författare. Jag var länge död är den sjätte delen i ha...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Sjätte fristående boken i Morgonstjärnan-serien.
Joar Løyning är professor på institutionen för astrofysik vid universitetet i Oslo. Dagarna präglas av rutiner, han lever ett liv där allt har sin bestämda plats. När en ny stjärna visar sig på himlen är Joar en av få som anar vad det kan röra sig om, och för att få det hela bekräftat beger han sig ut på en resa som tar honom till en plats som inte finns på kartan.

Jag var länge död är en roman om en värld i snabb förändring, där den vetenskapliga världsbilden urholkas inifrån och den mänskliga existensen behöver förstås på nya sätt.

”Det är oavlåtligt spännande och tänkvärt om dessa på en gång religiösa, filosofiska och märkligt vardagliga livsfrågor. Knausgård är mycket påläst och förmår också mycket originellt, särpräglat och kompromisslöst gestalta denna mix av udda personligheter, angelägna livsfrågor, fysik, astronomi, vardag. Översättaren Ninni Holmqvist har gjort ett mycket gott arbete. Betyg: 5/5.” /Arne Johnsson, BTJ-häftet

Originaltitel: Jeg var lenge død
Serie: Morgonstjärnan. Läsordning: 6
Vikt: 0.61 kg
Höjd: 217 mm
Bredd: 143 mm
Djup: 32 mm
Omfång: 432 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 305:- Ditt pris: 305:-
st
Katalogiserad av BTJ