Avled stilla

Avled stilla

BOK (Pocket)
  • Lind & Co
  • 2026-05-11
  • Svenska
Lektörsomdöme

En dag i oktober 1963 får författaren Simone de Beauvoir (1908-1986) ett telefonsamtal till sitt hot...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

I Avled stilla skildrar Simone de Beauvoir sin mammas död i cancer. Detaljerat beskriver hon hur sjukdomen dag för dag försvagar och förvandlar den livsbejakande kvinnan till en hjälplös och förnedrad spillra av sitt forna jag. Beauvoir berättar rakt och osentimentalt om den komplicerade relationen till mamman, med vars borgerliga livssyn hon hade så lite gemensamt. Det är en berättelse full av moraliska frågeställningar: Gjorde döttrarna rätt i att förtiga mammans tillstånd för henne? Var det rätt att låta läkarna operera henne trots att det bara resulterade i en utdragen och plågsam dödskamp?

Avled stilla gavs ut första gången 1964 och utges nu med ett nyskrivet förord av Kristoffer Leandoer.

SIMONE DE BEAUVOIR (1908–1986) är en av 1900- talets viktigaste författare och tänkare, mest känd för den feministiska klassikern Det andra könet (1950). 1954 tilldelades hon Goncourpriset för Mandarinerna.

»Under läsningen befinner man sig som i sällskap av en klartänkt och förnuftig vän, någon som kan drabbas av sinnesrörelse utan att för den skull kapsejsa i känslosamt kaos.«
Lydia Sandgren, DN

»detta är kanske den mest gripande bok jag läst«
Kristoffer Leandoer

Originaltitel: Une mort très douce
Upplaga: Ny upplaga
Vikt: 0.074 kg
Höjd: 180 mm
Bredd: 110 mm
Djup: 8 mm
Omfång: 109 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 97:- Ditt pris: 97:-
st
Katalogiserad av BTJ