Dagspöket på kalas
- Rabén & Sjögren
- 2019-03-22
- Svenska
Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:
https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)
Dagspöket är inte som alla andra spöken. I stället för att vara vit är han svart - så han syns inte på natten! Därför måste han spöka på dagen. På nätterna, när alla vanliga spöken är ute och spökar, vill Dagspöket mest ha någonstans att bo. Men vart han än tar sig in trasslar det till sig, eftersom Dagspöket mest ser ut som ett svart tygstycke.
I den här boken vill Dagspöket gå på kalas, men än en gång hamnar han i trubbel. Först blir han misstagen för duk och sen blir han inlåst i linneskåpet. Är det verkligen så här det är att vara på kalas?
Med mycket humor berättar Jujja Wieslander om detta läspande, frimodiga och nyfikna spöke som vunnit många läsares hjärtan på nittiotalet. De fartiga och roliga bilderna är gjorda av Jens Ahlbom.
| Serie: | Klumpe Dumpe |
| Illustratör: | Ahlbom, Jens |
| Upplaga: | Ny upplaga |
| Vikt: | 0.204 kg |
| Höjd: | 220 mm |
| Bredd: | 180 mm |
| Djup: | 8 mm |
| Omfång: | 32 s. |