Knas på kalas

Knas på kalas

BOK (Inbunden)
  • Lilla Piratförlaget
  • 2017-06-14
  • Svenska
Lektörsomdöme Lättläst

Lättläst kapitelbok. Knas på kalas är femte boken i serien Kompisböckerna. De handlar om allt möjlig...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Kim fyller sju år och ska ha kalas. Kalas är det bästa Kim vet och hon skriver en lång lista på allt hon vill göra på kalaset. Vilka vill du bjuda? frågar Kims mamma. Kim vill ju bjuda alla vänner, hela klassen faktiskt. Alla utom Elias. Han är INTE välkommen. Men pappa gör ett inbjudningskort till Elias också. Och det visar sig faktiskt vara en bra idé till slut!

Knas på kalas är en lättläst bok om hur tufft det kan kännas när det inte blir exakt så som man har tänkt och planerat, men att det kan bli rätt bra ändå. Med fingertoppskänsla och humor tar Pernilla Gesén och Jeanette Milde förstagluttarnas vardag på allvar.

"Det är fantastiskt välformulerat och på pricken beskrivet i text och bild ... en bok att känna igen sig i för både barn och vuxna och inbjuder till samtal som högläsningsbok, men fungerar även bra för nybörjarläsaren."
Annakarin Lindberg, BTJ
Serie: Kompisböckerna. Läsordning: 5
Illustratör: Milde, Jeanette
Upplaga: 1
Vikt: 0.24 kg
Höjd: 215 mm
Bredd: 150 mm
Djup: 9 mm
Omfång: 58 s.
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 129:- Ditt pris: 129:-
st
Katalogiserad av BTJ