Guide till boksamtal med ovana läsare : arbeta med att väcka läslust hos ungdomar på gymnasiet

Guide till boksamtal med ovana läsare : arbeta med att väcka läslust hos ungdomar på gymnasiet

BOK (Pocket)
  • Vilja förlag
  • 2020-01-15
  • Svenska
Lektörsomdöme

Jenny Edvardsson, som har tjugo års erfarenhet av läsundervisning, har länge engagerat sig i frågan ...

Detta är en avtalsbunden tjänst. Här kan du läsa om hur du får tillgång till lektörsomdömen:

https://www.btj.se/inkopsvagledning (öppnas i nytt fönster)

Hur får man ovana och ovilliga läsare att närma sig en bok? Det handlar den här guiden om. Med utgångspunkt i den skönlitterära läsningen diskuteras allt från bokval till modell för boksamtal. I guiden ges även flera konkreta förslag på lektionsupplägg och tips till läraren.
Nu kommer en ny del i Viljas uppskattade guideserie! Böckerna är inbundna i mjuka pärmar och i ett litet, behändigt fickformat. Denna gång handlar det om hur du som lärare kan väcka läslust hos även de mest ovana och ovilliga läsarna.
Författaren och läraren Jenny Edvardsson har under hela sitt yrkesliv engagerat sig i frågor om barns och ungas läsning. Hon har skrivit flera uppmärksammade böcker om läsning i skolan och fått en rad utmärkelser för sitt arbete, bl.a. Svenska Akademins svensklärarpris 2017.
Serie: Vilja guide
Vikt: 0.06 kg
Höjd: 150 mm
Bredd: 105 mm
Djup: 4 mm
Omfång: 27 sidor ; 15 cm
Utrustad (3-6 dgr)
Logga in för att se ditt pris
st
Outrustad (3-6 dgr)
Pris: 131:- Ditt pris: 131:-
st
Katalogiserad av BTJ